It's All About Coffee - כיצד הפך הקפה למשקה הפופולרי בעולם?

כולנו שותים אותו לפחות פעם אחת ביום, רובנו לא מתעוררים בלעדיו וחלקנו אף מכורים אליו קשות - אבל מה שבטוח זה שכולנו לא יכולים בלעדיו!
למי שעדיין לא הבין, כמובן שאנחנו מדברים על לא אחר ממשקה "הקפה" המוכר והאהוב על שלל הווריאציות והטעמים השונים שהתווספו אליו במהלך השנים.
אז קדימה, בואו נצלול פנימה ונכיר לעומק את ההיסטוריה המפוארת של הקפה ואת חומרי הגלם ממנו מיוצר.

פורסם בתאריך 10.2.2022


It's All About Coffee - כיצד הפך הקפה למשקה הפופולרי בעולם?

האם אנחנו מודעים לכמה שהקפה שהקפה הפך להיות חלק אינטגרלי מחיינו ומתרבותנו? כנראה שלא.
אנחנו שותים קפה בבוקר לפני שיוצאים לעבודה, קפה נוסף בעבודה, "בפרלמנט של הבוקר" עם החברים, ושלא לדבר על בתי הקפה אותם פוקד עם ישראל מדי יום. אולי תתפלאו לשמוע - אבל ישנם אנשים שאוהבים ליהנות ממנת הקפה היומית שלהם גם קפה לפני השינה!

בואו נחזור מעט אחורה - לאיפה שהכל התחיל:
"קפה ערביקה" - המין הנפוץ ביותר של צמח הקפה, הוא שיח שמקורו באתיופיה, הקיים גם בעוד מינים ברחבי אפריקה.
קיימת אגדה המספרת כי פירות הקפה התגלו לראשונה באתיופיה כאשר שייח מקומי ראה בדרכו עיזים שאכלו מן השיח והתנהגו בצורה "מוזרה" הנגרמת בשל רמת הקפאין הגבוהה המצוייה בצמח.
אותו שייח ניסה גם הוא לטעום ולפתע חש גם בתחושת ערנות בלתי צפויה, לאחר מכן הצטייד "בפירות" משיח הקפה והביא למקורביו לטעום אשר חוו גם הם את אותה התחושה.

לשתות קפה? Big No No!
באתיופיה היה נהוג בעבר לאכול את פולי הקפה, ולא להכין מהם משקה, נזירים אתיופים נהגו ללעוס את הפולים כדי לשמור על ערנות במהלך התפילות.
מאות שנים מאוחר יותר, החלו להכין משקה מפולי קפה קלויים - בהתחלה התצורה הייתה משקה קר אשר הכיל פולי קפה גרוסים בתערובת של נוזלים ושומן מן החי.
צמח הקפה נדד מאתיופיה עם סוחרים תימניים, שהביאו אותו לארצם והחלו לגדלו שם ואף הפיצו אותו במדינות רבות. המשקה הפך לפופולרי במיוחד במדינות מוסלמיות בשל רמת העירנות והנמרצות שהוא מעניק מאחר שמשקאות המכילים אלכוהול אסורים לשתייה במדינות.

מעבר הקפה למערב:
במדינות ערביות שונות היה איסור חמור על הוצאת פולי קפה בכל צורה שהיא משטחי המדינה, כדי לשמור על הנכס היקר והמוערך הזה - אולם המשקה היה כה ייחודי, שלבסוף הצליחו להבריח אותו לארצות המזרח התיכון ומשם סוחרים הביאו אותו לארצות אירופה.
הארץ האירופית הראשונה שאליה הגיע הקפה הייתה איטליה - ונציה הייתה המקום הראשון בו שתו קפה באירופה, אליה הגיע ע"י סוחרים שביקרו במזרח התיכון.
לאחר מכן, הקפה המשיך להתפשט באירופה ובמאה ה-16 וה-17 הצליחו הולנד וצרפת להפיץ את הקפה בקולוניות שלהן בדרום אמריקה ובמרכזה.
בשלבים מאוחרים יותר - הקפה הגיע כמעט לכל מקום בעולם, כולל ארצות אפריקה שבהן הוא עוד לא היה מוכר.

חזרה להווה - הקפה בעידן המודרני:
הקפה, בתצורתו הנוכחית נמצא ונמכר כמעט בכל מקום, בין אם זה בבית הפרטי, מקום העבודה  שלנו או בבתי הקפה ולגמרי מהווה את "המעורר הרשמי".
השפעתו כל כך חזקה עד שאפילו השתרש בתרבויות ומזוהה עם רוב מדינות העולם.
מדינות רבות הפכו ליצרניות ומשווקות בינלאומיות של פולי הקפה המהווים את הבסיס להכנת משקאות הקפה השונים על שלל סוגיהם כאשר לכל אחד מהם טאץ' וסגנון אחר.

פולי הקפה - הבסיס להכל:
לפולי הקפה שני זנים עיקריים המהווים את הבסיס לכל משקאות הקפה מהם אנו נהנים כיום.
רוב היצרניות כיום מערבבות בין שני הזנים כאשר הזן העיקרי השולט הינו זן הערביקה בתוספת זן הרבוסטה.
בנוסף, מדינות ויצרניות שונות מוסיפות מיני תבלינים ותוספות שונות לקפה על מנת ליצור את התערובת המשולמת בטעמים ובחוזקים שונים.

זן הערביקה - הזן הנפוץ ביותר, ארץ המוצא שלו היא אתיופיה, תימן וחצי האי ערב. אולם ניתן למצוא אותו במקומות נוספים באפריקה בהם האקלים חם יחסית.
טעמו מעט מריר ובעל ארומה נמוכה, אך יחד עם זאת הוא מוגדר כחריף – מתוק ופירותי. 
הערביקה נחשב לזן משובח שממנו ניתן להכין קפה "יוקרתי" יותר מאשר רובוסטה.
הערביקה מכיל גם פחות קפאין טעמים קצת יותר מתקתקים , קרמה פחותה ומריריות עדינה .
בממוצע מכל שיח קפה ניתן להפיק עד 5 ק”ג של פולים אך זה משתנה בהתאם לאקלים.

זן הרובוסטה - בתרגום מילולי: "חסון", מהווה את הזן הפופולארי פחות וכשמו כן הוא - פולי הקפה של הזן עממיים ועמידים יותר מהערביקה ומחירם נמוך יחסית.
ארצות המוצא העיקריות שלו הן ברזיל, אינדונזיה, הודו, וויטנאם ואפריקה, זאת בשל היותו חסין יותר לתנאים האקלים ולכן ניתן לגדלו ביותר מקומות.
טעמם של זני הרובוסטה מריר יחסית, ולרוב הם משמשים כתוספת לתערובות שונות של זני הערביקה.

המודרניזציה בעולם הקפה:
הקדמה הטכנולוגית והתעשייתית אינה פסחה גם על עולם הקפה "המסורתי".
קיימות מגוון שיטות פשוטות יותר להכנת משקאות קפה: כתישה ידנית - קפה שחור מבושל, תערובות קפה והוספת מים רותחים, קפה פילטר, הכנת קפה במקינטה ועוד.
בצל הקדמה - תעשייניות ויצרניות רבות ראו בעולם הקפה פוטנציאל להפוך לנגיש, טכנולוגי ומהיר הרבה יותר.
לכן, החל מהמאה ה-19 בוצעו נסיונות לייצור "מכונת קפה" בווריאציות ובשיטות שונות, עד לשנת 1950, במהלכה הוצגה מכונת הקפה האוטומטית הראשונה אשר חלטה קפה באמצעות לחץ מים בהתאם ללחיצה על כפתור. מאז ועד היום המכונות הלכו והשתדרגו עם השנים ונוספו פיצ'רים מיוחדים לשימוש קל ונגיש במיוחד.

משקאות קפה בלחיצת כפתור:
כיום, השוק רווי במכונות קפה ואספרסו מתקדמות הפועלות בשיטות שונות - חלקן בעלי יכולת טחינה ישירה של פולי הקפה המאפשרת שימוש בפולים טריים, חלקן משתמשות בקפסולות אטומות וחלקן משתמשות בקפה טחון ליצירת כוס הקפה האהובה עליכם. רוב מכונות הקפה כיום הן רב-תכליתיות ויכולות לייצר מגוון משקאות קפה בלחיצת כפתור אחת פשוטה לפי העדפות האישיות שלכם: עם/בלי פתרון חלב, דרגות טחינה שונות של הפולים, כמות מזיגה ועוד שלל פונקציות מפנקות במיוחד, שיזדקקו לבסוף לכוס הקפה המושלמת עבורכם.

לחצו למעבר למגוון מכונות אספרסו מפנקות שיהפכו עבורכם את החיים לקלים הרבה יותר - ובתנאי הרכישה המשתלמים ביותר!

הידעת?
כיום, ברזיל היא יצרנית הקפה הגדולה בעולם, זאת בשל המטעים הרבים הנמצאים בשטחה וכוח העבודה הזול.
הצרכנית הגדולה ביותר בעולם היא ארצות הברית הצורכת כמיליארד וחצי טון קפה בשנה!

מסר מהעורך

גם בריא וגם טעים!
לקפה יתרונות בריאותיים רבים כאשר שותים בהתאם לכמות המומלצת לפי המלצת הרופא ומשרד הבריאות.
היתרונות הבולטים ביותר הם העלאת רמת הערנות והפחתת העייפות, הקלה בכאבי ראש, מתן מרץ לפעילויות ספורטיביות ואף שיפור הזיכרון.
למקרה שלא ידעתם, לאסטפרייס חובבת קפה ידועה וממליצה לכולם לשתות לפחות כוס קפה מפנקת אחת ביום!

חזרה למעלה

זה הזמן להצטרף לרשימת התפוצה

במשלוח הטופס אני מסכים לקבל לכתובת המייל שלי פרסומות ועדכונים מאתר לאסטפרייס.